Przeskocz do treści

Kierownik pracowni

prof. dr hab. inż. Łukasz Madej


lmadej@agh.edu.pl
tel. 617 51 54
B5 p.VII pok.716

Prof. dr hab. inż. Łukasz Madej urodził się w 1980 roku w Krakowie. Swoją edukację rozpoczął w szkole podstawowej nr 36 imienia Henryka Sienkiewicza, którą ukończył w roku 1994. Zdał egzamin kwalifikacyjny do X Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej. Ukończył naukę w klasie o profilu biologiczno-chemicznym zdając egzamin maturalny z wyróżnieniem.

W roku 2003 obronił pracę inżynierską na Wydziale Fizyki i Techniki Jądrowej z zakresu Fizyki Ciała Stałego pt. Analityczne i numeryczne rozwiązanie równania różniczkowego opisującego zachowanie się metali odkształcanych na gorąco.

W roku 2004 obronił pracę magisterską na Wydziale Metalurgii i Inżynierii Materiałowej z zakresu Informatyki w Technologii Materiałów pt. Analiza odwrotna i metoda automatów komórkowych w zastosowaniu do wyznaczania parametrów reologicznych i modelowania rozwoju mikrostruktury stali o różnych zawartościach węgla.

W roku 2007 uzyskał stopień dr inż. na Wydziale Metalurgii i Inżynierii Materiałowej z zakresu Informatyki Stosowanej. Temat rozprawy to Development of the multi-scale analysis model to simulate strain localization occurring during material processing. Praca ta została uznana za najlepszą w Europie pracę doktorską w 2007 roku z zakresu informatyki stosowanej wg. The European Community on Computational Methods in Applied Sciences - ECCOMAS.

W roku 2011 uzyskał stopień dr hab. na Wydziale Metalurgii i Inżynierii Materiałowej z zakresu Metalurgii. Temat monografii habilitacyjnej to Development of the modelling strategy for the strain localization simulation based on the digital material representation.

W 2019 roku uzyskał tytuł profesora nauk technicznych.

W latach 2003 – 2020 Łukasz Madej odbył kilka staży krajowych i zagranicznych w renomowanych ośrodkach naukowych m.in. Instytut Metalurgii Żelaza w Gliwicach, Deakin University w Australii, Sheffield University w Wielkiej Brytani, CEMEF- Ecole de Mines de Paris we Francji, Los Alamos Laboratory w Stanach Zjednoczonych. W latach 2009 – 2010 był stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu START.

Jest również autorem i współautorem 3 monografii, 6 rozdziałów w monografiach, ok. 70 publikacji w czasopismach z listy filadelfijskiej, ponad 100 artykułów w innych recenzowanych czasopismach oraz ok. 89 publikacji w materiałach konferencji krajowych i międzynarodowych. Brał również udział w realizacji ok. 22 projektów naukowo badawczych w tym 7 projektów międzynarodowych.

Od 2009 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Metod Komputerowych Mechaniki, oraz członkiem Sekcji Metalurgia Polskiej Akademii Nauk. W latach 2007-2009 był członkiem towarzystwa TMS (The Minerals, Metals & Materials Society) a od 2009 jest związany z towarzystwem AIST (Association for Iron and Steel Technology) gdzie w 2010 roku został wybrany na członka komitetu: Metallurgy – Processing, Products and Applications Technology Committee. Jest zaangażowany w prace Sekcji Procesów Przeróbki Plastycznej PAN, gdzie pełni rolę sekretarza.

Od roku 2012 jest członkiem organizacji CIRP - The International Academy for Production Engineering.

W tym samym roku został również sekretarzem Związku Kuźni Polskich, w którym od 2018 roku pełni funkcję wiceprezesa.

W 2015 roku otrzymał prestiżową nagrodę ESAFORM Scientific Prize 2015 za wybitne osiągnięcia w obszarze kształtowania materiałów inżynierskich.

W organizacji ESAFORM jest członkiem Board of Directors w kadencji 2020-2022.

Więcej informacji znajduje się na stronie domowej.